کشاورزی پارودبار نیازمند حمایت مسئولین است - سایت خبری زیتون خبر

کشاورزی پارودبار نیازمند حمایت مسئولین است

سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۰۱ ق.ظ | 200 بازدید |   | کد خبر: 46524
46527

پارودبار از روستاهای حاصلخیز رودبار است که تنها گوشه چشم مسئولین برای رونق کشاورزی می تواند این روستا را به قطب کشاورزی روستایی تبدیل کند.

به گزارش زیتون خبر، زبیر بامدادی در یادداشتی می نویسد:

متاسفانه بر اثر سوء مدیریت مشاهده می شود که هر ساله بر باغات پارودبار در زمینهای حاصلخیز که کاشت محصول برنج در آن باصرفه تر است رو به افزایش می باشد. اگر همین روند افزایشی ادامه داشته باشد تا چندین سال دیگه هیچ گونه زمین حاصلخیز برای کشت سایر محصولات من جمله برنج که صرفه اقتصادی زیادی هم برای کشاورزان دارد باقی نخواهد ماند.

با توجه به امکانات موجود از قبیل آب کشاورزی مناسب وهمچنین ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی و همچنین کم زمان بودن برای کاشت  و برداشت برنج، امید هست هرچه زودتر مسئولین برای اینکار اقدامات لازمه را انجام دهند.

همچنین با عدم ایجاد باغات در زمینهای حاصلخیز می توان علاوه بر کاشت برنج در سایر فصول به کاشت سیر، گندم، جو و یا سایر محصولات پرداخت و استفاده بهینه و چند برابر از زمینهای حاصلخیز کرد در صورتی که بعد از تبدیل شدن به باغ برداشت محصول سالیانه خواهد بود و زمان برداشت محصول با توجه به شرایط  زمان بر می باشد در حالی که برای کشت و برداشت محصول برنج با توجه  به مکانیزه شدن هم  زمان به حداقل رسیده وهم سختی کار کاشت برنج حدود۷۰ درصد از بین رفته است. در حالی که با ایجاد باغ باید به طور مرتب به باغ رسیدگی کرد از قبیل کود دهی به موقع، شخم زیر درختان که با توجه به شرایط کنونی زمان بر می باشد و تقریبا هزینه  زیادی دارد وبا توجه به قابل پیش بینی نبودن شرایط آب و هوایی به طور کلی هر یک سال در میان محصولات باغی کاهش بهره وری دارند در حالی که برای محصول برنج چنین چیزی نیست.

اما یا با توجه به توضیحات بالا نباید در زمینه محصولات باغی سرمایه گذاری کرد؟

همانطور که می دانید علاوه بر زمینهای حاصلخیز برای کشت برنج زمینهای بسیاری هم هستند که مناسب کشت برنج نیست که می توان برای ایجاد باغ از این گونه زمینها بهره برد.

ونکته مهمتر اینکه می توان با تشکیل تعاونی و گرفتن زمین از منابع طبیعی اقدام به ایجاد باغ کرد که این  کار هم باعث ایجاد اشتغال  خواهد شد. امیدواریم هرچه زودتر مسئولین و مردم دست به دست هم داده تا شرایط لازم برای کشت برنج در زمینهای حاصلخیز را عملی کرده وبه اقتصاد خانواده ها کمک شایانی بکنند.

به امید فردایی بهتر برای همه کشاورزان و زحمت کشان روستای پارودبار

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =