نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار در گفت و گو با زیتون خبر:

بیمارستانهای رودبار دچار مرگ تدریجی شده اند/ ایستگاه راه آهن منجیل از حرف به عمل نرسید/ دوری از تنش های سیاسی و ریخت و پاش های مالی رودبار را به توسعه می رساند

یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۷:۵۸ ق.ظ | 328 بازدید |   | کد خبر: 45365
45366

نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار، با بیان اینکه یکی از مهمترین مطالبات شهروندان شهر منجیل اجرایی شدن پروژه احداث ایستگاه راه آهن است، گفت: متاسفانه با وجود پیگیری‌های جدی و جانمایی این ایستگاه، هنوز قول‌های مسئولین مربوطه وارد فاز اجرا نشده است.

سیدمحمد حسینی در گفت و گو با خبرنگار زیتون خبر، ضمن تسلیت ایام سوگواری عزاداری اهل بیت علیهم السلام رعایت چارچوب قانونی امور و پیگیری اجرای مصوبات را اساس اولیه رفع معضلات شهرستان دانست و اظهار کرد: شناسایی ریشه ای مشکلات و معضلات، اولویت بندی آنها، برنامه ریزی دقیق و نظارت مستمر بر اجرای مصوبات در هر جامعه ای راهگشای بسیاری از امور است.

وی از شورا به عنوان دولت های محلی یاد کرد و ادامه داد: شهرها بدون وجود مدیریت واحد و سازمان یافته در جهت هماهنگی فعالیت ها، به بی نظمی می گراید، متاسفانه بعد از گذشت چهار دوره و ورود به پنجمین دوره شورا، هنوز وظایف و اختیارات و جایگاه شوراها مشخص نبوده و فقدان مدیریت شهری واحد، کلید گم شده ارتقا سطح زندگی شهری است.

نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار، با بیان اینکه جایگاه شورا برخواسته از خواست مردم در سایه اجرای درست دموکراسی نشأت گرفته است، افزود: برای پیشرفت سریع برنامه های اجتماعی، عمرانی، بهداشتی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، مشورت گرایی و خروج از خود محوری ضروری به نظر می رسد.

◊ آب شرب یک مشکل اساسی در شهرستان

حسینی یکی از معضلات اساسی شهرستان را کیفیت پایین آب شرب در شهرها و یا کمبود آن در مناطق روستایی عنوان کرد و بیان داشت: شهرهای رودبار، منجیل، رستم آباد و لوشان مشکل کیفی آب شرب دارند و بسیاری از روستاها از آب آشامیدنی در طول شبانه روز بی بهره هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری های به عمل آمده و احداث سد دیورش و تامین بودجه تعویض خطوط انتقال آب و رفع مشکلات سیستم آب و فاضلاب شهری به مرور زمان این مسئله رفع شود.

◊ وجود سه بیمارستان، نبود نیروی متخصص

نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار، اظهار داشت: در طول سالهای گذشته با وجود امکانات بیمارستانی، متاسفانه بیمارستان های شهرستان دچار مرگ تدریجی شده اند.

وی ادامه داد: در ماه های اخیر با پیگیری ها و تلاش های نماینده شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی و مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان،  ۹  متخصص به برنامه های بیمارستان های شهرستان افزوده شده و در روزهای آتی مشکل متخصص بیهوشی این بیمارستان ها نیز حل خواهد شد. همچنین برای افزایش سطح رفاه متخصصان  و پزشکان تلاش های خود را در جهت بهسازی مجتمع رفاهی ۳۲ واحدی منجیل خواهیم گمارد.

◊ شهرستانی با قدمتی تاریخی و ظرفیت های فراوان گردشگری

حسینی اضافه کرد: وسیعترین شهرستان استان گیلان با قدمت زیاد، وجود بناهای تاریخی، ییلاقات زیبا، جنگلی و کوهستانی، روستاهایی در دل طبیعت، قله درفک، سرو هرزویل، گل سوسن چلچراغ روستای داماش، مکان های مذهبی، دریاچه های سد سفید رود و سد آیت ا… بهجت شهر بیجار، نیروگاه بادی منجیل و … از ظرفیت های بی نظیر شهرستان رودبار بوده و با وجود چهار فصل بودن آب و هوای منطقه، هنوز نتوانسته ایم از این موهبت های خدادادی در جهت بهره وری و افزایش در آمد مردم و جذب گردشگر به طور کامل بهره ببریم.

وی ادامه داد: معرفی شهرستان از طریق مستندسازی و پخش از شبکه های سراسری و استانی، تقویت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، فراهم کردن امکانات رفاهی اولیه در مناطق پر بازدید، برگزاری با شکوه جشنواره های مختلف و هدفمند در جهت برند سازی و شاخص کردن مناطق از راهکارهای بهره گیری بیش از پیش از ظرفیت های این شهرستان محسوب می شود.

◊ تقویت بازار زیتون و برنامه ریزی جهت خروج از تک محصولی بودن

نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار، بیان نمود: از دیر باز محصول زیتون در ایران با نام شهرستان رودبار همراه شده است به طوریکه همچنان با وجود زیر کشت رفتن اکثر استان های کشور، بزرگترین بازار زیتون در شهرستان رودبار وجود دارد که برای بالغ بر سه هزار نفر را بطور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است که پیگیری عبور خط برگشت آزاد راه از داخل شهر رودبار برای حفظ این بازار سنتی صورت گرفت.

حسینی بیان کرد: با این حال وجود باغات با نهال های اصلاح شده در استان های مجاور همچون زنجان سبب شده در میزان تولید از شهرستان ما سبقت گرفته و زنگ خطر را برای ما به صدا در آورده اند که امیدواریم با اصلاح گونه های کشت شده و ایجاد باغات مکانیزه در مسیر درست قرار بگیریم.

وی افزود: البته برای بهبود وضعیت معیشتی کشاورزان، برنامه ریزی جهت خروج از تک محصولی بودن تولیدات کشاورزی باید صورت بگیرد که با مطالعه دقیق و بررسی شرایط اقلیمی آب و خاک شهرستان امکان پذیر خواهد بود.

◊ ایستگاه راه آهن منجیل، از حرف تا عمل

عضو شورای اسلامی شهر منجیل با بیان اینکه یکی از مهمترین مطالبات شهروندان شهر منجیل بدون شک اجرایی شدن پروژه احداث ایستگاه راه آهن در این شهر است، اظهار نمود: متاسفانه با وجود پیگیری‌های جدی مدیریت شهری منجیل در سالهای گذشته و جا نمایی این ایستگاه، هنوز قول‌های مسئولین مربوطه وارد فاز اجرا نشده است امیدواریم این پیگیری ها در آینده ای نزدیک جامه عمل به خود بگیرد و به وقوع بپیوندد زیرا که شهر منجیل به عنوان تلاقی سه استان گیلان، زنجان و قزوین یکی از مهمترین شهرهای گیلان محسوب شده و نیاز به احداث این ایستگاه یکی از پیش زمینه های رشد اقتصادی شهرستان و اشتغالزایی به حساب می آید.

◊ پیاده سازی مبلمان شهری نیاز ضروری شهرها

حسینی، با تاکید بر اینکه توجه به مبلمان شهری و افزایش فضای سبز مناسب با شرایط آب و هوایی مناطق، یکی از نیازهای ضروری شهروندان محسوب می شود، گفت: با وجود هفت شهر در شهرستان، ظاهر شهری از نظر فضای سبز و مبلمان شهری دچار ضعف هایی بوده که می توان با الگو برداری از شهرهای پیشتاز در این زمینه و رعایت نکات فنی استاندارد در جهت زیباسازی شهرها گام برداشت.

◊ آزاد راه، تهدید یا فرصت

نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار، گفت: در سالیان گذشته در ایام تعطیلات، خیل عظیم مسافرین به استان گیلان از ورودی های شهرهای رودبار، نارضایتی های زیادی را به همراه داشت. در سال های اخیر، با افتتاح بزرگراه و عبور آن از کنار شهرهای لوشان، منجیل و رستم آباد مشکل ترافیک شهری رفع گردید ولی بسیاری از مشاغل و فروشگاه داران دچار کاهش درآمد محسوس شدند.

وی ادامه داد: باید با یک برنامه ریزی دقیق و ایجاد بازارچه های کنار آزاد راه و اختصاص آن به کسبه همین شهرها برای این عزیزان ایجاد درآمد نموده و همچنین با تقویت شاخص های شهری و منطقه ای و کیفیت بخشی در جهت رفاه حال مسافرین و معرفی مناطق گردشگری و تفریحی در شهرهای مذکور، بسیاری از مسافران را مجاب به تغییر مسیر به سمت داخل شهر و استفاده از این امکانات کنیم.

◊ مشکل آنتن دهی تلفن همراه و ضعف اینترنت

حسینی ادامه داد: به علت وسعت فراوان و جاده های کوهستانی مناطق عمارلو و رحمت آباد، مشکل آنتن دهی و ضعف سرعت اینترنت در نقاط شهری و روستایی و در مسیرهای مواصلاتی این بخش ها همچنان به چشم می خورد.

وی افزود: پیرامون این موضوع جلسه ای با مدیرکل مخابرات گیلان در حضور فرماندار، ریاست شورای شهرستان و دیگر مدیران شهری و شهرستانی برگزار گردید و برنامه ریزی در جهت رفع این مشکلات انجام شده است.

حسینی همچنین در ادامه، اجرایی نشدن استقرار اورژانس در مناطق فاراب و خورگام، نبود گاردریل و خط کشی در برخی مسیرهای مواصلاتی شهرستان، مشکل سرمایه گذاری در دریاچه سد سفید رود، مشکل مسکن مهر شهرها بخصوص منجیل و جیرنده، مهاجرت جوانان جویای کار از شهرستان، وجود تنگناها و مشکلات مالی شهرداری‌ها به دلیل بدهی‌های بر جا مانده، عدم ابلاغ طرح تفضیلی برخی از شهرها و … را از دیگر مشکلات شهرستان نام برد و افزود: امیدواریم با حفظ وحدت، دوری از اختلافات و تشنج های سیاسی، نظارت دقیق، برنامه ریزی در جهت استفاده صحیح از پتانسیل های موجود در شهرستان، دوری از ریخت و پاش های مالی و ایجاد کمیسیون های تخصصی و بهره گیری از مشورت متخصصین در هر امور، بتوانیم در جهت کاهش مشکلات شهرستان و هرچه پویا تر شدن ظرفیت های آن قدم برداریم.

انتهای پیام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 2 =