زیتون خبر از افت و خیز بازار مسکن رودبار گزارش می دهد:

بی مهری مسکن تا نرخ بالای اجاره بها در رودبار

چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۵ ق.ظ | 392 بازدید |   | کد خبر: 43373
43374

صاحبخانه شدن یک رویا و خانه بدوشی برای مستاجران دغدغه ای است که سالهای اخیر به اوج خود رسیده است. فعالین خرید و فروش مسکن از کسادی بازار و اجاره نشین ها از قیمت بالای بهای اجاره و کیفیت پایین ساخت و سازها می نالند.

به گزارش زیتون خبر، صاحبخانه شدن یک رویا و خانه بدوشی برای مستاجران دغدغه ای است که سالهای اخیر به اوج خود رسیده است. فعالین خرید و فروش مسکن از کسادی بازار و اجاره نشین ها از قیمت بالای بهای اجاره و کیفیت پایین ساخت و سازها می نالند.

کلنگ ساخت مسکن مهر قریب به ده سال پیش توسط دولت احمدی نژاد به زمین زده شد بارقه امیدی را در دل آنان ایجاد کرد که کابوس تلخ اجاره نشینی روزی به پایان می رسد اما بلاتکلیفی مسکن مهر آب پاکی را روی دست مردم ریخت تا زیاد دلخوش به این وعده و عیدها نباشند.

خبرنگار زیتون خبر، اینبار سراغ مستاجرینی رفت که از مشکلات و دغدغه های خود سخن می گویند از مسئولین امر می خواهند، برای رفع این مشکلات همت کنند:

◊ نظارتی برای تعیین اجاره بها وجود ندارد

احمد محمدی، یکی از اجاره نشین های شهرستان رودبار به خبرنگار ما می گوید: خانه به دوشی یکی از مهم ترین دغدغه های اجاره نشین هاست که تا چشم بهم می زنند قراردادشان به سر می آید و باید خانه به دوش این شهر و آن شهر باشند.

وی ادامه داد: اقتصاد رودبار فلج شده است، سر ماه که می شود نمی دانیم با کدام در آمد اجاره بها را به صاحبخانه پرداخت کنیم.

این شهروند با گلایه از بالا بودن اجاره بها در شهرهای شهرستان رودبار، ادامه می دهد: نظارتی برای تعیین نرخ پول پیش و اجاره بها وجود ندارد هر صاحبخانه ای به صورت دلخواه برای واحد مسکونی اش نرخ تعیین می کند.

رضایی، از بلاتکلیفی مسکن مهر در شهرستان رودبار ابراز گلایه می کند و می گوید: مسکن مهر همه شهرهای رودبار ما دارد خاک می خورد و هیچکس به فکر مردمی که به امید صاحبخانه شدن در این تعاونی ها ثبت نام کرده اند نیست.

وی ادامه می دهد: کارمندان یا مسئولین یا واحد های مجلل شخصی دارند یا در خانه سازمانی زندگی می کنند با این شرایط درک نمی کنند که یک مستاجر چه درد و رنج هایی را متحمل می شود.

◊بحث ساخت و سازها رونق گرفته اما بازار خرید و فروش راکد است

حجت شمامی یکی از فعالیت خرید و فروش مسکن از رکود بازار خرید و فروش مسکن می گوید و ادامه می دهد: به دلیل وضعیت بازار کسی روی خرید مسکن سرمایه گذاری نمی کند و ترجیح می دهد پولش را در بانک پس انداز کند و از سود حاصلش امرار معاش بگذراند.

وی با اشاره به نرخ اجاره بها ابراز کرد: هم اکنون نرخ یک خانه ۵۰ متری نوساز ۱۰ میلیون تومان رهن و حداکثر ۱۵ میلون تومان است که این بالا پایین نرخ اجاره بها به موقعیت خانه بستگی دارد.

هاشمی یکی دیگر از فعالین مشاور املاک، مشکلات مالی مردم را مهم ترین علت رکود بازار خرید و فروش مسکن عنوان کرد و گفت: بحث ساخت و سازها رونق گرفته اما بازار خرید و فروش راکد است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد به دلیل عدم تمکن مالی به اجاره نشینی روی می آورند و با شرایط حاکم مشخص نیست افراد تاکی باید خانه بدوش باشند.

این فعال بازار مسکن با اشاره به نرخ اجاره بها ابراز کرد: هم اکنون رهن یک خانه تک خوابه ساخت قدیم به ۶ میلیون رهن و اجاره آن هم یک میلون تومان پول پیش و ماهی ۱۰۰ تومن اجاره می رسد.

هاشمی ابراز کرد: رهن خانه سه خوابه تازه ساخت ۱۰ میلیون تومان و اجاره آن هم دو میلیون پول پیش ۱۸۰ تا ۲۰۰ تومان و ویلایی تازه ساخت ۱۸ میلیون رهن کامل و اجاره آن به دومیلیون پول پیش و ۳۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

◊ اجاره خانه در یک روستا ۳۰۰ هزار تومان

رسولی یکی از اهالی روستای چهارمحل از افزایش نرخ کرایه های خانه های استیجاری روستاها به خبرنگار ما می گوید: هم اکنون برای واحدهای تازه ساخت روستای چهارمحل باید مبلغ دو میلیون به عنوان پول پیش پرداخت کنند.

وی ادامه داد: اجاره بها نیز براساس سطح واحد مسکونی از ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومانی است.

◊ مسکن مهر در این شهرستان مورد بی مهری قرار گرفته است

اسماعیل میر غضنفری فرماندار شهرستان رودبار در نشست شورای مسکن شهرستان رودبار می گوید: مسکن مهر در این شهرستان مورد بی مهری قرار گرفته است و اقدامات اجرا شده به اندازه تعهدات داده شده نیست.

میرغضنفری افزود: برغم اعلام قبلی در خصوص افتتاح پروژه های مسکن مهر، تا زمان تکمیل این پروژه همراه با تأمین زیرساختهای لازم و ضروری از افتتاح صوری آن خودداری گردیده است.

وی افزود: مشکلات جدی مسکن مهر نگرانیها و دغدغه های مردم را موجب شده است، به گونه ای که مبالغی را هزینه کرده اند و نه تنها صاحب خانه نشده اند، بلکه پولشان را هم نمی توانند دریافت کنند.

وی با بیان اینکه تعاونیها خوب عمل نکرده اند و بخشی از عملکردشان قانع کننده نیست، تصریح کرد: بعضی از مردم اقساط بانکی خانه هایی را پرداخت می کنند که هنوز دریافت نکرده اند.

فرماندار از مسئولان مسکن مهر خواست با تعیین زمانبندی مشخص و تامین کامل نیازمندیهای مربوط به این پروژه، واحدها را تحویل مردم نمایند.

وی همچنین تاکید کرد: پروژه های مسکن مهر شهرهای منجیل و جیرنده باید در اسرع وقت تعیین تکلیف گردد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 + = 55