یادداشت/ محمد گلرخ سیاهرودی

مسئولیت چیست؟ مسئول کیست؟

یکشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۸:۵۵ ق.ظ | 420 بازدید |   | کد خبر: 43305
43306

خبرها، حاکی از آن است که روی صندلی های مسئولیتی مملکت شخصیتهایی در حال نشستن و برخاستن هستند. چهره ها هدف اول نگاهها هستند اما هدفی که در پشت چهره ها پنهان شده است، معنای مسئولیت است. به راستی مسئول کیست؟ مسئولیت چیست؟

به گزارش زیتون خبر، محمد گلرخ سیاهرودی،دانشجوی دانشگاه گیلان در یادداشتی نوشت:

این روزها خبرهایی از تعیین جایگاه مسئولیت شنیده می شود، افرادی که امروز خبر ابقا و اعطا جایگاهشان را می شنویم در حقیقت مسئولین ما هستند و کسانی که جایگاهشان را اهدا کردند مسئولین سابق بودند. خبرها، حاکی از آن است که روی صندلی های مسئولیتی مملکت شخصیتهایی در حال نشستن و برخاستن هستند. چهره ها هدف اول نگاهها هستند اما هدفی که در پشت چهره ها پنهان شده است، معنای مسئولیت است. به راستی مسئول کیست؟ مسئولیت چیست؟

مسئولیت متشکل از دو کلمه سائل و مسئول است سائل وجود مسئول و مسئول غایت سائل است. سائل یعنی طراح و شارح مسئله و به طور کلی کسی را گویند که مسئله ای دارد و مسئول حلال و یا رافع مسئله سائل است.

مسئولیت جدای از معانی فلسفی، اجتماعی، اقتصادی و یا دیگر معانی، سنگین است. پدری که مسئول بزرگ کردن کودک نوپا است می کوشد تا در خوراک، پوشاک و آتیه فرزندش بکوشد؛ مسئولیت وقتی در اعماق چالش قرار می گیرد که پدرها، مادرها و فرزندان چشم به تصمیم، تصویب، ترجیح و تسهیل یک مسئول دارند که وعده اجتماعی مناسب و زندگی آسوده میدهد.

بس بگشتم که بپرسم سبب درد فراق

مفتی عقل در این مسئله لایعقل بود

مسئولیت بسان بادی است که می تواند نسیمی خوش خبر، از خنکای باران باشد، هم می تواند طوفانی باشد که آباد را ویران کند. باری تعالی فرموده “وَلا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌ اِنَّ السَّمعَ وَ البَصَرَ وَالفُؤادَ کُلُّ اولئکَ کانَ عَنهُ مَسئولاً “از آن چه نمی دانی پیروی نکن؛ چرا که گوش و چشم و دل ها همه مسئولند. خالق به مخلوقش می گوید که ای بشر تو در قبال کار خودت مسئولی، حال ای مسئول آگاه باش که تو در قبال بشری که شاید مسئولیت خود را هم نداند، مسئولی.

هستند در این وادی کسانی که راحت به سکوی مسئولیت تکیه می زنند و در کسب جایگاه آن از بدن می گذارند و از سر می کاهند، اما ای مسئول بدان:

وَلا تَزِروا وازِرَهً وِِزرَ اُخری… هیچ گناهکاری بار گناه دیگری را بر دوش نمی کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 + = 75