فرماندار رودبار:

باغداران هرساله با آفت مگس زیتون دست به گریبانند

شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۶ساعت: ۵:۴۰ ب.ظ | 151 بازدید |   | کد خبر: 41580
41581

فرماندار رودبار، با اشاره به نگرانی و دغدغه بحق مردم گفت: محصول زیتون بخش عمده ای از زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است به گونه ای که اقتصاد و معیشتشان به زیتون و فرآورده های آن وابسته است.

به گزارش زیتون خبر، اسماعیل میرغضنفری در همایش روز مزرعه با موضوع تبادل تجربیات و یافته ها با محوریت آفت مگس میوه زیتون اظهار کرد: تلاش کنیم با حداکثر بهره وری از حداقل امکانات این تهدید را به فرصت تبدیل نمائیم.

وی افزود: آفت قرنطینه ای مگس میوه زیتون که در سال ۸۳ وارد کشور شده است و به باغات زیتون خسارت وارد می کند اکنون بومی شده است و قابل درمان نیست.

فرماندار رودبار گفت: با همکاری و هم افزایی مسئولان، کارشناسان، باغداران، عرضه کنندگان و حتی مشتریان، حداکثر بهره وری را از حداقل امکانات داشته باشیم و تهدید آفت مگس میوه زیتون را به فرصت تبدیل نمائیم.

میرغضنفری با اشاره به توزیع کارتهای زرد و دیگر اقلام مبارزه با آفت مگس میوه زیتون و نیز ارائه آموزشها و برگزاری کلاسهای مرتبط خاطر نشان کرد اگر همکاریها منسجم و هماهنگ نباشد نمی توان این آفت را مدیریت کرد و خسارت را به حداقل رساند.

وی با اشاره به نگرانی و دغدغه بحق مردم خاطر نشان کرد: محصول زیتون بخش عمده ای از زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است به گونه ای که اقتصاد و معیشتشان به زیتون و فرآورده های آن وابسته است.

فرماندار با قدردانی از نگاه و توجه استاندار گیلان، پیگیریهای نماینده شهرستان رودبار، تلاشهای اداره کل پدافند غیر عامل استانداری، سازمان جهاد کشاورزی و کارشناسان و متولیان مبارزه با مگس میوه زیتون اظهار داشت: از آنجائیکه باغداران زیتون هرساله با این آفت دست به گریبانند باید ردیف قطعی اعتباری به آن اختصاص یابد.

نماینده رودبار در مجلس هم در این نشست گفت: زیتون اکنون صرفا” مختص رودبار نیست بطوریکه این محصول و فرآورده ها و محصولات جانبی آن شرایطی را فراهم نموده است که با اعتماد مردم به به بازار این شهرستان، زیتون و محصولات تولیدی کشور هم در آن عرضه می شود.

منوچهر جمالی با بیان اینکه در رودبار ۸۶۰۰ هکتار باغ زیتون داریم که ۱۵ تا ۱۸ هزار تن محصول از آن برداشت می شود یادآور شد: بیشترین و با کیفیت ترین زیتون و روغن زیتون را در رودبار داریم اما در کمیت باغات زیتون عقب هستیم و دیگر استانها در توسعه باغات زیتون پیشرفت کرده اند و در محصولات اصلاح شده به گونه ای کار می کنند که برداشت حداکثری زیتون و روغن زیتون را داشته باشند.

وی همچنین با اظهار این مطلب که ما نمی توانیم آفت مگس زیتون را از بین ببریم به عملکرد دنیا در مقابل آفت مگس زیتون اشاره کرد وگفت: آنها با انتخاب بهترین روش وکمترین آسیب این آفت را کنترل کرده اند.

نماینده رودبار مهمترین اقدام برای مبارزه با آفت مگس میوه خوار زیتون را آموزش و انتقال آگاهی به مردم و باغداران دانست و اگر آموزش ها درست منتقل شود اثر بخشی مناسب تر را شاهد خواهیم بود.

جمالی از تلاشهای سال گذشته متولیان قدردانی کرد و افزود: اگر حساسیت موجود در شهرستان تؤام با حساسیتهای استاندار و فرماندار به کشور منتقل گردد نتیجه مطلوب را می توانیم شاهد باشیم.

مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و مدیران و کارشناسان و باغداران زیتون هم در این همایش شرکت داشتند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 2 = 8