دهیار بزرگ ترین روستای رودبار در گفت و گو با زیتون خبر:

غبار محرومیت و بیکاری بر چهره چهار محل/مشکل ۲۶ ساله آب شرب هنوز حل نشده است

پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۰۲ ب.ظ | 633 بازدید |   | کد خبر: 34163
34165

دهیار بزرگترین روستای رودبار، گفت: مشکل آب شرب معضل ۲۶ ساله این روستاست و قریب ۹۰درصد مردم آب شرب به اندازه کافی ندارند و در مضیقه اند.

به گزارش زیتون خبر، چهارمحل بزرگترین روستای شهرستان رودبار است که پس از زلزله ۳۱ خرداد۶۹ با گرد هم آمدن چهار روستای سوسف، ماشیمیان، سرمل و لیاول شکل گرفت.
با سفر آیت الله هاشمی در آن سال به این منطقه این روستا  چهارمحل نامگذاری شد.

این روستا ۲۰شهید والامقام را تقدیم نظام اسلامی نموده است و مردمش همواره در صحنه های سرنوشت ساز نظام و انقلاب در میدان حضور داشتند.
قریب به اتفاق اهالی روستا به دامداری و کشاورزی سنتی مشغولند و قبل از تعطیلی معدن سنگرود، بخش اعظمی از اهالی این روستا از طریق همین معدن امرار معاش می کردند.
چند سالی است غبار محرومیت بر چهره این روستا نشسته و جوانان را برای اشتغال مجبور به مهاجرت شده اند.

برای آشنایی با چند و چون مشکلات بزرگترین روستای رودبار، گفت و گویی داشتیم با رضوان مسافری دهیار پرتلاش چهارمحل که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

دهیار روستای چهارمحل در گفت و گو با خبرنگار زیتون خبر، ضمن تسلیت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار کرد: چهارمحل روستایی است که مرحوم هاشمی آن را نامگذاری کردند و اهالی محل آن روز را به یاد دارند.

رضوان مسافری، با بیان اینکه ۲۶ سال از تاسیس روستای چهارمحل می گذرد، ادامه داد: مشکل آب شرب معضل ۲۶ ساله این روستاست و قریب ۹۰درصد مردم آب شرب به اندازه کافی ندارند و در مضیقه اند.

وی، بیان داشت: شبکه داخلی آبرسانی روستا به دلیل فرسوده بودن دچار شکستگی های متعدد می شود که تامین هزینه های مرمت از عهده اهالی خارج است.
دهیار روستای چهارمحل، با بیان اینکه بخش اعظمی از شکستگی ها یادگار پروژه گازرسانی روستاست، اظهار داشت: پیمانکاران گازرسانی شکستگی لوله های آب را برای اهالی، به جا گذاشتند و رفتند.

مسافری، گازرسانی به دو امامزاده روستای چهارمحل را خواستار شد و گفت: امامزاده یوسف(ع) و امامزادگان عباس و ظهور از نعمت گاز محروم هستند.

وی، کمبود امکانات ورزشی را از دیگر مشکلات این منطقه دانست و یادآور شد: تنها داشته ورزشی روستا زمین فوتبال بلااستفاده ای است که ۱۵سال قبل توسط شورای اسلامی و دهیاری خریداری شد و در اختیار ورزش و جوانان قرار گرفت.

دهیار چهارمحل، ابراز داشت: اداره ورزش اتاقکی را به عنوان رختکن در حاشیه این زمین احداث کرده است که نه از نعمت برق برخوردار است و نه از نعمت آب!

مسافری احداث یک سالن ورزشی را از نیازهای اساسی چهارمحل دانست و بیان کرد: جوانان روستا برای انجام فعالیت های ورزشی با صرف هزینه های سنگین کیلومترها راه را طی می کنند و به تنها سالن ورزشی مرکز بخش می روند.

همچنین، با بیان اینکه ساختمان دهیاری و شورای اسلامی در سه طبقه در حال احداث می باشد، ادامه داد: کمبود اعتبارات سبب شده تا ساخت این ساختمان روند کندی داشته است.

دهیار بزرگترین روستای رودبار، با گلایه  از اینکه تشکیل تعاونی دهیاران خیّری برای خورگام نداشت، افزود: ماشین آلات دهیاری که در اختیار تعاونی دهیاران بودند همه اوراق شده اند.

وی با بیان اینکه چهارمحل از برخی کم توجهی ها رنج می برد، بیان داشت: خورگام جزو مناطق محروم گیلان است که مشکلاتش، دامن روستاهای آن مثل چهارمحل را گرفته است مگر خورگام جزو گیلان نیست که مورد کم توجهی قرار می گیرد.

مسافری، اضافه کرد: نبود کارخانجات و واحدهای تولیدی موجب افزایش بیکاری شده و در نتیجه مهاجرت جوانان را به دنبال داشته است و با بیان این مطلب از مسئولین خواست برای جلوگیری از خالی شدن روستا از سکنه چاره ای برای اشتغال جوانان منطقه بیاندیشند.

دهیار چهارمحل، ساخت کشتارگاه در منطقه را از نیازهای اساسی دانست و گفت: قصابان روستا نمی توانند گوشت کشتار شده را از دیلمان و رشت تامین کنند چرا که هزینه تمام شده قیمت گوشت را چندین برابر افزایش می دهد.
خاموشی معابر، قطعی تلفن همراه، کمبود آرد و تعطیلی نانوایی ها را از دیگر مشکلات این روستا بود که دهیار برای رفع این مشکلات از مسئولین امر استمداد طلبید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 74 = 79