جزیره منجیل، جاذبه ای محروم در رودبار گیلان + تصاویر

جمعه، ۱۷ دی ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۴۱ ب.ظ | 638 بازدید |   | کد خبر: 33833
33840

جزیره منجیل به واسطه قرار گرفتن در حاشیه مسیر کریدور شمال – جنوب و استان زنجان می تواند یکی از قطب های گردشگری منجیل و استان گیلان تبدیل شود اما سایه کم توجهی ها این جزیره از کمترین مکانات برای جذب گردشگر بی بهره است.

به گزارش زیتون خبر، سد منجیل اولین سد ایران است که کار ساخت آن از سال ۱۳۳۵ شروع شد و در سال ۱۳۴۰ به پایان رسید؛ و دراردیبهشت سال ۱۳۴۱ برای تامین آب کشاورزی و شرب استان گیلان به بهره برداری رسید.

با آبگیری سد منجیل منظره بکر خدادادی پشت سد بوجود آمد و کوه سنگی که پشت سد منجیل قرار داشت به زیر آب رفته و جزیره ای زیبا را مشرف به سد منجیل شکل داد.

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و مجسمه فرج دیبا که در این جزیره بنا نهاده شده بود توسط مردم انقلابی شهر منجیل پایین کشیده شد.

به دلیل بالا آمدن آب سد و زیر آب رفتن جاده دسترسی جزیره شش ماه از سال تردد به جزیره گاها باقایق های محلی انجام می پذیرد و با تخلیه آب سد در ۶ ماه دیگر بسیاری از اهالی و گردشگران از جاذبه و منطقه بکر گردشگری این جزیره دیدن می کنند.

از طرفی جزیره منجیل به واسطه قرار گرفتن در حاشیه مسیر کریدور شمال – جنوب و استان زنجان می تواند یکی از قطب های گردشگری منجیل و استان گیلان تبدیل شود اما سایه کم توجهی ها این جزیره از کمترین مکانات برای جذب گردشگر بی بهره است.

جزیره منجیل از نقاط بکر گردشگری است که ساماندهی آن فقط نیازمند نگاه مسئولان و متولیان امر است تا به واسطه آن غبار محرومیت که یقینا با عبور آزاد راه از حاشیه منجیل، بر سر این شهر سایه می افکند جایگزینی برای درآمد مردم شهر و جوانانش باشد.

احداث بزرگترین پرچم جمهوری اسلامی ایران و تدفین پیکر شهدای گمنام و نامگذاری این جزیره به اسم جزیره الشهدا از جمله طرح هایی بود که توسط مدیران شهری منجیل و امام جمعه پیگری شد اما به دلیل مسائل که آب منطقه ای با آن دخیل است اجرای این پروژه ها و پروژه های گردشگری به نتیجه نرسیده است.

این روزها جاذبه بکر جزیره خاک خورده منجیل تنها پذیرای مسافرینی است که در فاصله چند صد متری تنها در کنار جاده تصاویر یادگاری خود را ثبت می کنند و راه کج می کنند و می روند در حالی که ایجاد راه دسترسی به این جزیره می تواند نقش مهمی در ماندگاری مسافرین و به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی این شهر و شهرستان داشته باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =